Zielone Sieci na Wschodnim Kongresie Naukowym Designu i Architektury







W ramach cyklu spotkań konsultacyjnych zespół projektu Zielone Sieci bierze udział w Lubelskich Dniach Seniora. Serdecznie zapraszamy na stoisko konsultacyjne „Zieleń 50+, jaka powinna być, by odpowiadała na nasze potrzeby?” Podczas wydarzenia „Herbatka u Władka – Dbamy o zdrowie”, w środę, 11 czerwca 2025 w godz. 10:00-13:30 w Hotelu Arche, przy ul. Zamojskiej. Będziemy zbierać Państwa opinie i wskazówki, dotyczące poprawy i rozwoju zieleni w Lublinie. Szczegółowe informacje o Lubelskich Dniach…
Gratulacje dla wszystkich, którzy włożyli serce i ciężką pracę w ten sukces ! Jesteśmy dumni, że jako zespół mieliśmy okazję wesprzeć powstawanie aplikacji, której częścią jest projekt Zielone Sieci. Jest on zawarty w rozdziale Habitat, jako Zielona Sieć RE:UNION, zapewniając kompleksowe spojrzenie na strukturę miasta oraz integrując działania kulturalne w obszarze przyrody i zieleni. Chociaż rok 2029 dopiero przed nami, my już dziś pracujemy nad planowaniem i wdrażaniem tej wyjątkowej wizji….
W deszczowy poranek spotkaliśmy się z Perrine Hamel i Meherwan Rohinton Patel, badaczami z Resilient and Inclusive Cities Lab – Nanyang Technological University’s Asian School of the Environment (https://www.perrinehamel.com/). Lab prowadzi badania nad rolą zielonej infrastruktury w budowaniu odporności miejskiej i adaptacji do zmian klimatu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o prowadzonych badaniach, najważniejszych zielonych przestrzeniach Singapuru, planach i strategiach miasta oraz wyzwaniach, jakie niosą ze sobą zmiany…
We wrześniu i październiku 2024, jako zespół projektu, spotykamy się regularnie w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który jest partnerem naszego projektu. Tematem spotkań jest szeroka współpraca w zakresie jakości gleb miejskich. Jakość gleb wpływa nie tylko na stan roślin ale także na mikroklimat, gromadzenie wody, wilgotność powietrza, zapylenie a w konsekwencji na jakość życia i zdrowie mieszkańców. Wskazania dotyczące właściwego gospodarowania glebami miejskimi znajdą się w efektach naszego projektu:…
Bishan-An Mo Kio Park jest ważnym elementem zielonej sieci Singapuru, położonym w gęsto zabudowanej dzielnicy mieszkaniowej. Został zrealizowany w latach 2009 – 2012. Jego długość wynosi ponad 2,5 km. Przed renaturyzacją rzeka Kallang płynęła w betonowym korycie, którego relikt został zachowany we wschodniej części parku. Podczas realizacji wykonano meandry, umożliwiono bezpośredni kontakt z wodą i przejście przez rzekę po betonowych „głazach”. Na terenie znajdują się place zabaw,…
W sercu Ogrodu Botanicznego mieści się siedziba NParks – rządowej agencji odpowiedzialnej za planowanie i zarządzanie terenami zieleni w Singapurze (https://www.nparks.gov.sg/). Właśnie tam spotkaliśmy się z Giną Leong – Dyrektor ds. Zaangażowania społecznego, Lua Hock Keong – Zastępcą Dyrektora ds. Bioróżnorodności oraz zepsołem NParks. Rozmawialiśmy o zakresie jaki obejmuje swoim działaniem agencja NParks, procesie jaki doprowadził do sformułowania wizji Singapuru jako „Miasta w Naturze” i wyzwaniach przyszłości….