SHORT: Seminarium otwierające projekt – Zielone Sieci 💚🌿- Systemy zieleni dla miast na miarę wyzwań XXI w.

We wrześniu i październiku 2024, jako zespół projektu, spotykamy się regularnie w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który jest partnerem naszego projektu. Tematem spotkań jest szeroka współpraca w zakresie jakości gleb miejskich. Jakość gleb wpływa nie tylko na stan roślin ale także na mikroklimat, gromadzenie wody, wilgotność powietrza, zapylenie a w konsekwencji na jakość życia i zdrowie mieszkańców. Wskazania dotyczące właściwego gospodarowania glebami miejskimi znajdą się w efektach naszego projektu:…
W deszczowy poranek spotkaliśmy się z Perrine Hamel i Meherwan Rohinton Patel, badaczami z Resilient and Inclusive Cities Lab – Nanyang Technological University’s Asian School of the Environment (https://www.perrinehamel.com/). Lab prowadzi badania nad rolą zielonej infrastruktury w budowaniu odporności miejskiej i adaptacji do zmian klimatu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o prowadzonych badaniach, najważniejszych zielonych przestrzeniach Singapuru, planach i strategiach miasta oraz wyzwaniach, jakie niosą ze sobą zmiany…
W dniach 7-8 października 2024 jesteśmy w Krakowie na Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej. To miejsce wymiany myśli, idei, pomysłów, rozwiązań, których potrzebują polskie miasta. To miejsce gdzie spotykają się osoby, którym na sercu leży rozwój polskich miast. Organizatorem Kongresu jest Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Słuchamy, czerpiemy inspirację, rozmawiamy o współpracy przy projekcie Zielonych Sieci.
Wizyta w Singapore Zoo pozwoliła na obserwację zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. To jeden z pierwszych ogrodów zoologicznych na świecie, który wprowadził koncepcję naturalnych, otwartych wybiegów bez tradycyjnych krat, wykorzystując zamiast nich fosy i roślinność. Ogród specjalizuje się w ochronie gatunków zagrożonych i prowadzi liczne programy edukacyjne. Można w nim zobaczyć orangutany borneańskie przemieszczające się swobodnie nad wybiegami, lwy afrykańskie, lamparty cejlońskie, słonie azjatyckie, nosorożce białe, żyrafy Rothschilda,…
Szanowni Państwo! dziękujemy za udział w spotkaniu online, zorganizowanym wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska – SINGAPUR – OD „MIASTA OGRODU” DO „MIASTA W NATURZE” – singapurskie doświadczenia kształtowania nowoczesnej zieleni miejskiej. Prelegenci podzielili się refleksjami z wizyty studyjnej w Singapurze. Dr inż. Jan Kamiński, dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL, mgr inż. arch. Katarzyna Bezpalko oraz Marta Kurowska z Fundacji Tu Obok, przybliżyli nam aktualną wizję Singapuru jako „Miasta w Naturze”, prezentując innowacyjne…
W sercu Ogrodu Botanicznego mieści się siedziba NParks – rządowej agencji odpowiedzialnej za planowanie i zarządzanie terenami zieleni w Singapurze (https://www.nparks.gov.sg/). Właśnie tam spotkaliśmy się z Giną Leong – Dyrektor ds. Zaangażowania społecznego, Lua Hock Keong – Zastępcą Dyrektora ds. Bioróżnorodności oraz zepsołem NParks. Rozmawialiśmy o zakresie jaki obejmuje swoim działaniem agencja NParks, procesie jaki doprowadził do sformułowania wizji Singapuru jako „Miasta w Naturze” i wyzwaniach przyszłości….